🔥 Kaup laos, kiire tarne!

Kiire tarne, laokaup

Tasuta kohaletoimetamine pakiautomaati Balti riikides tellimustel alates 50€ ja Soome alates 100€. Täna tellid, homme postitame!

Sõbralik teenindus

Mistahes küsimuste korral võtke meiega julgelt ühendust. Vastame, nõustame ja juhendame.

Mugav ostukogemus

Oleme teinud suuri jõupingutusi, et pakkuda teile meeldivat ja sujuvat ostukogemust.

Sertifitseeritud münt – mis, miks ja kuidas

Blogi

osta.ee kasutaja ZUBIN kirjutab miks osta sertifitseeritud münte, kuidas arvutada neile õiglane hind ning mida üldse kujutab endast müntide hindamine. Tema loal avaldame teksti SAFE blogis.

Miks osta sertifitseeritud karbis münte?

 1. NGC või PCGS Mint State (MS) kiri karbil annab garantii, et tegu on tõesti uncirculated (UNC) säilivuses ning originaal mündiga. Paljud müüjad lisavad oksjonile kirjelduse: haruldane säilivus, super, väga ilus, jne aga üldjuhul on tegemist täiesti tavalise XF/AU säilivuses mündiga või halvimal juhul isegi valesti puhastatud ehk rikutud mündiga.
 2. Karbis münt on kaitstud igasuguste keskkonna mõjude eest, sest karp on hermeetiliselt suletud ning niiskus, hallitus, tolm, jne sinna sisse ei pääse. Kui münte hoida päikesevalguse eest kaitstult ning toatemperatuuril siis selline münt säilib igavesti.
 3. Karbis münt on hea investeering kuna vanu münte enam juurde ei vermita ning ajaga nende väärtus ainult kasvab.
 4. Madalas UNC säilivuses MS61 – 63 on hea õppematerjal neile, kes soovivad ise hakata otsima tippsäilivuses münte! (Nt EW MS66 – 67 münt võib maksta 1000€ või rohkem.)

Kuidas arvutada õiglane hind sertifitseeritud mündile?

Aluseks võib võtta kataloogi hinnad ning liita sinna otsa 35€ (keskmine gradeerimise tasu). UNC müntide hinnad on järgmised (Eesti Vabariigi mündid ja rahareformi medalid, K. Laan):

1 kroon 1934 65€, 2 krooni 1930 25€, 2 krooni 1932 80€, 5 marka 1922 40€, jne.

Tavaliseks UNC säilivuseks võib pidada MS62 – 63 münti. Seega Toompea MS63 mündi normaalne hind võiks olla nt 60-75€. MS64 puhul kataloogi hindasid enam arvesse võtta ei saa kuna tegelikult on MS64 säilivust juba päris keeruline saada. Statistika mõttes võib mainida, et vaadates osta.ee oksjoneid siis kuskil iga 100 kroonimündi oksjoni kohta võib sealt leida ühe MS64 säilivuses mündi. Ühe sellise mündi leidmiseks võib minna pool aastat. Margamündid on veel haruldasemad ning markade puhul kehtib sama umbes MS62 kohta. Üldjuhul on MS64 kroonid veel üsna odavad osta.ee’s, sest paljud, kes ise münte karpi ei pane, ei oska hinnata kui raske sellises säilivuses münti leida on ning need, kes on tõelised fanaatikud, soovivad saada endale juba MS65 või MS66 münti. MS66 on üldjuhul absoluutne tipp. MS67 EW münte eksisteerib üldse 10 ringis. Tippsäilivuses mündi puhul tasub jälgida, mis hinnaga varem oksjonid lõppenud on. Õiget hinda on raske määrata kuna tegu on tõeliste haruldustega.

Kaasaegsete kroonide ja eurode kohta võib ütelda, et kui münditrops ära lõhkuda siis mündid on seal tavaliselt MS64 – 66 säilivuses. Vermimiskvaliteet varieerub väga palju ning teinekord MS66 või MS67 võibki olla kõige kõrgem hinne. Tipumündi (Top Pop) saamiseks peab teinekord üle 10ne münditropsi ära lõhkuma. Normaalne hind top pop mündile on ca 200€ aga võib olla ka veidi vähem või rohkem sõltuvalt sellest, kui palju neid registris on.

Seda, mis säilivuses mündid Eesti tippkogujatel on näeb SIIT.

Numismatic Guaranty Corporation (NGC) kohta

NGC karbis münt on sertifitseeritud münt, mis on hinnatud professionaalsete hindajate poolt Numismatic Guaranty Corporation’is Ameerikas või Euroopas. MSx säilivus tähendab, et tegu on Mint State ehk UNC säilivuses ehk käibel olemata rahapaja säilivuses mündiga. NGC hindab münte 70 palli skaalal (AG, G, VG, VF, XF, AU, MS). XF hinded algavad 40-nega, AU hinded algavad 50-nega ning UNC ehk MS on 60 – 70, millest 60 on kõige madalam ja 70 kõige kõrgem. Üle MS67 ei ole veel mitte ühelegi vanale Eesti mündile pandud. Kuna müntide hindamisega tegeleb inimene siis võib mõnikord vaielda, kas MS64 on ikka MS64 või miks mõni münt on MS63 ja mitte rohkem. Mõnel mündil võib olla väga ilus templiläige ja sellepärast pandi hea hinne või teisel suur täke ja sellepärast pani hindaja madalama hinde. Seega, kes tippsäilivust taga ei aja, tasub igat münti individuaalselt vaadata, teinekord võib soodsalt väga ilusa mündi saada osta.ee’st. Siiski hindamine on üsna objektiivne. Mitte kunagi ei juhtu sellist asja, et saadad 2 täpselt samasugust münti või ühte münti 2x ja saad ükskord MS62 ja teinekord MS66.

Vaskmüntide puhul tasub veel jälgida märkeid nagu BN, RB ja RD. RD tähendab Red ehk punane ehk mündil on säilinud originaal punane toon. RB ehk Red-brown tähendab, et münt on pisut ajaga oksüdeerunud ja kaotanud osa oma punasest toonist ning BN tähendab, et münt on täielikult oksüdeerunud ehk algsest punasest toonist ei ole enam midagi järgi ning münt on nüüd pruun (nt kõik punased euromündid, mis emiteeriti 10a tagasi on tänaseks rahakotis pruuniks muutunud). NGC skaalal punane (RD) münt annab rohkem punkte kui punakaspruun (RB) ja RB annab rohkem punkte kui pruun (BN) münt. Samas ilu on alati vaataja silmades ning pruun (BN) münt ei pruugi teinekord üldse kole olla.

Kaasaegsete müntide puhul tasub jälgida ka selliseid märkeid karbil nagu PL (prooflike), DPL (deep prooflike), PF Cameo ning PF Ultra Cameo. PL on siis kõige madalam läikeaste ning PF Ultra Cameo kõige kõrgem. Sellise kirja saavad üldjuhul mündikaardis olevad Eesti 2€-sed ning hõbe ja kuld juubelimündid. Käibemündid sellises säilivuses ei ole.

NGC või PCGS kapslil olev MS60 – 70 hinne garanteerib, et kapslis münti ei ole lapiga nühitud, kangetes hapetes leotanud, et sellel on originaal toon (templiläige), et see ei ole korrodeerunud, tugevalt kriimustatud või muul moel kahjustatud. Ühesõnaga kapsel annab garantii, et peale selle, et tegu on originaaliga ei ole münti ka ebaprofessionaalse puhastamise käigus ära rikutud. Üks kõige hullemaid asju, mis müntidel esineb on juuskriimud (inglise keeles surface hairlines). Umbes 20% osta.ee UNC müntidest on tegelikult juuskriimudega ehk NGC või PCGS jaoks nad enam ei kõlba või head hinnet sealt enam ei tule. Keegi kunagi on mündi tugevalt lapi, soki või nuustikuga puhtaks nühkinud ning treenimata silmale tundub nagu perfektne UNC aga kui vastu valgust nurga all münti vaadata siis üle terve mündi pinna jooksevad hästi pisikesed kriimud. Selliseid kriime nimetataksegi juuskriimudeks. Neid kriime on täiesti võimatu osta.ee piltide pealt näha. Selline münt karbile enam puhast MS60 – 70 hinnet ei saa. Mündile pannakse kiri UNC details – cleaned. Samasuguse kirja saavad ka mündid, mis on kuskilt kangest happest läbi käinud ja kaotanud oma originaal tooni (nt keemiaga ülepuhastatud hõbemündid). Mõni pisike kriim või plekk võib loomulikult läbi minna aga ostja võib kindel olla, et karbis on ikka ehtne rahapaja säilivuses UNC münt. 1926a. 5 margane on haruldane ka cleaned märkega aga alati tasub eelistada münte, mis on puhta MS60 – 70 hindega, mitte unc details kirjadega. Seega kapslis MS münt on kordades rohkem väärt, kui lahtine münt, mis tundub lihtsalt ilus UNC. Iga münt võib kellegi jaoks ilus tunduda aga MS säilivuses münt on rahvusvaheliselt tunnustatud ilus UNC münt!

Mündi kapseldamine ja hindamine NGC’s maksab keskmiselt 28€ kaasaegse mündi puhul (alates 1965a) või 35€ vana mündi puhul (kuni 1965a). Võib ka natuke rohkem või vähem maksta sõltuvalt, millises riigis sertifitseerimine toimub, kas viid mündid ise kohale, saadad kulleriga või läbi Eestis tegutseva ametliku NGC diileri Coin Grading OÜ.

Gradeeritud mündid on salvestatud kõik NGC või PCGS registris ning neid saab kontrollida NGC lehelt, sisestades mündil oleva numbri SIIA.
PCGS lehelt sisestades numbri Cert Verification kasti.
Seal avaneb hindaja poolt tehtud pilt mündist koos andmetega kui palju sellises säilivuses münte hetkel hinnatud on.

NGC lehel on võimalik endale konto teha ning registreerida oma mündid enda nimele. Enda registris olevad münte saab kollektsioonidesse lisada ja oma kogu ka teistele kollektsionääridele nähtavaks teha. Kõik see on imelihtne ning konto tegemine ja müntide lisamine nullist võtab aega maksimum 30 – 60 min. Mida kõrgemas MS säilivuses münt seda rohkem punkte annab ja seda kõrgemal nimekirja tipus kollektsionäär asub. Koguda saab kõike käibel olevaid ja olnud münte.

Kõiki üles lisatud NGC Eesti kollektsioone saab näha SIIT.

Kõiki PCGSi üles lisatud Eesti kollektsioone saab näha SIIT.

Kes huvitub Eesti ajaloost ja soovib ilusa mündikogu endale kokku panna odava raha eest siis tasub jälgida MS61 – 63 oksjoneid. Sellises säilivuses münt maksab üldjuhul kuni 100€, seega tasub ka nendel kogujatel neid soetada, kes varem karbis münte ostnud veel pole. Vaadates, kui vähe liigub tegelikult ilusat UNC säilivuses münti osta.ee’s, antiikides, kokkutulekutel, laatadel, jne siis iga selline münt on haruldus ning ilus kollektsiooni eksemplar.

Kes ei tea, kas hakata ise münte kapslisse panema või osta juba karbistatud münte siis lihtne statistika ütleb, et münte on üldjuhul mõttekam osta karbis kui ise kapseldada. Nagu mainitud siis keskmiselt iga 100s münt osta.ee’s võib olla sellise säilivusega, et seda tasub karpi panna. Tihti aga selleks, et isegi MS64 hinne saada tuleb mitu oksjonit ära võita ning iga karbi hind ise on juba 35€. Seega kui absoluutselt tippsäilivust taga ei aja, osta juba karbis münte. Kui on soov saada aga MS65 – 66 siis tasub lahtistel müntidel silm pidevalt peal hoida, sest sellised mündid satuvad oksjonitele väga harva ning margamüntide puhul praktiliselt mitte kunagi. Kroonimüntide puhul alla MS63 – 64 ise karpi panna ei ole tegelikult mõtet, kuna nagu varem mainitud, selline münt on odav ning karbistaja jääb üldjuhul ise kahjumisse. Margamüntide puhul siis alla MS62 (v.a 1926a 3 ja 5 margane). Iga MS64 kroon või MS63 mark peaks minu arvates karbis olema, et ilus asi lihtsalt kaua säiliks. Alla selle võib ka lahtiselt olla, et jääks nendele kogujatele ka midagi, kes karbis münte veel ei korja.

Kapseldatud kujul säilib münt veel sada aastat ning see münt hoiab oma väärtust või selle väärtus pigem kasvab ajaga, sest münt on kaitstud ajahamba eest ning lahtiseid münte jääb aina vähemaks. Kui enne 2020a võis veel laatadelt ja oksjonitelt pidevalt ilusaid asju leida siis täna on see juba väga keeruline. Kellelgi võib väga ilus kogu täna albumis olla aga kui see kunagi laste kätte keldrisse või pööningule vedelema jääb siis ei pruugi sellest 10a pärast enam midagi järgi olla peale roostes metallitükkide…

Sulle võib ka huvi pakkuda

  Ostukorv (0)
  chat
  Tasuta transport on kõigest mõne kliki kaugusel
  Lisa vähemalt 50 euro eest kaupa korvi ja saad tasuta tarne.
  Ostukorv on pisut tühi?
  Lisa siia midagi meelepärast ja toimetame kauba sinuni super kiirelt.
   Arvuta transport
   Kiire tarne
   Kaup jõuab sinuni 2-3 päevaga, hiljemalt 5 tööpäeva jooksul.
   Tasuta tarne al. 30€
   Transport on sinu jaoks tasuta alates 30 eurosest tellimusest.
   Kaup laos
   Panemee ostetud tooted kohe teele, ootama ei pea!
   Tagasi
   Lisa kood